Do czego służy analizator stanów logicznych?

Analizator stanów logicznych to urządzenie spełniające podobne funkcję co dobrze znany wszystkim oscylator z tą różnicą że potrafi odczytać tylko 2 stany logiczne 0 oraz 1 i nadaje się do odczytu jedynie sygnałów cyfrowych.

Jego przewagą nad oscyloskopem jest to, że jednocześnie można prowadzić wiele odczytów w zależności ilu kanałowego i jak zaawansowanego analizatora używamy. Pozwala on śledzić transmisję danych, sprawdzać jak przesyłane są informację i w zależności od wersji może obsługiwać popularne protokoły takie jak: SPI, 1-Wire, CAN, I2S, I2C, Async Serial, PCM, UNI/O.

W zależności od rodzaju analizatora można nabyć sprzęt z wyświetlaczem lub podpinany do komputera.

analizator stanów logicznych Saleae 8CH

W naszej ofercie posiadamy tani klon w pełni kompatybilny z Saleae dzięki czemu można używać go z oprogramowaniem dedykowanym oryginałowi i rozpocząć swoją przygodę z analizowaniem stanów i podsłuchiwaniem urządzeń i aplikacji w domowym zaciszu.

Analizator stanów logicznych Saleae jest analizatorem 8 kanałowym o prędkości próbkowania 24Mhz. Zbudowany jest w oparciu o układ CY7C68013A ten sam na którym oparty jest drugi produkt oferowany w sklepie: płytka rozwojowa EZ-USB FX2LP CY7C68013A  mogąca również pełnić funkcję analizatora.

Podpinając analizator pod Arduino i ustawiając w programie konkretny tryb transmisji można odczytywać przykładowo tekst jaki kazaliśmy wypisać mikrokontrolerowi przez serial monitor.

Poniżej obrazek przebiegów odczytanych przez program z Saleae, podpiętego przez usb do komputera.

Dla każdego z kanału widzimy stany zmieniające się z 0 na 1 o różnym czasie trwania.

Podsumowując analizator stanów logicznych sprawdzi się tam gdzie potrzebna nam analiza działania urządzenia, która pozwoli określić sposób w jaki funkcjonuje lub wykryć pojedyncze błędy, których nie jesteśmy w stanie wyłapać, przykładowo nieoczekiwane zmiany stanu na badanych portach powodujące zakłócenia w działaniu.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany