Ultradźwiękowy czujnik odległości HC-SR04

Jak wygląda dokładność pomiaru tego czujnika? Jak go podpiąć do arduino i jakich bibliotek użyć aby odczyt danych był łatwy i przyjemny? Jeżeli chcesz się tego dowiedzieć zachęcamy do przeczytania tego wpisu.

HC-SR04 to tani ultradźwiękowy moduł działający na zasadzie sonaru. Z jednej strony wysyłka ultradźwięki, żeby z drugiej je odebrać i na podstawie pomiaru czasu jaki upływa od wysłania do powrotu fali odbitej od przeszkody możemy oszacować w jakiej odległości się znajduje.

Znudziło Cie już czytanie? Zobacz nasz video poradnik na YT :zasada działania HC-SR04

Nasz moduł zasilany jest napięciem 5V, zasilenie go niższym napięciem przykładowo 3.3V da nam złe wyniki albo nie uda się zrobić pomiaru.

Podłączenie go do arduino jest banalne i wymaga jedynie wytypowania 2 portów do podpięcia Echo i Trig, moduł nie jest prądożerny i w miejscu VCC możemy podpiąć 5V z mikrokontrolera i masę w miejsce Ground.

Przyszła pora na napisanie programu. Do ArduinoIDE pobieramy sobie bibliotekę NewPing autorstwa Tima Eckela. Jeśli nie potrzebujemy podpinać paru czujników jednocześnie będzie to dla nas idealne rozwiązanie. Biblioteka jest prosta w użyciu i daje dobre wyniki pomiaru w centymetrach. Poniższy koda tyczy się podpięcia czujnika w piny arduino 6 TRIG i 7 ECHO.

#include <NewPing.h>  //importujemy biblioteke

#define TRIGER 6    //definiujemy zmienne, potem wystarczy tylko zmiana w 1 miejscu numeru pina jezeli go zmienimy
#define ECHO 7
#define DISTANCE 200  //maksymalny dystans pomiaru w cm, czujnik dziala do 4-5 metrów

NewPing sonar(TRIGER, ECHO, DISTANCE);void setup() {
 Serial.begin(9600); //inicjalizacja serial monitora

}

void loop() {

delay(100);
unsigned int pomiar = sonar.ping_cm();  //funkcja odczytu odleglosci w cm
Serial.print("Odleglosc: ");
Serial.print(pomiar);
Serial.println("cm");

}

Po przetestowaniu pomiarów można stwierdzić, że wskazuje on z dokładnością do około 1 cm. Jednak nie można zmierzyć odległości mniejszej niż 3cm. Pytania można zadawać w komentarzach.

Ultradźwiekowy Czujnik odległości HC-SR04 można nabyć w naszym sklepie internetowym klikając w link.

Nie zapomnijcie subskrybować nasz kanał YouTube : KLIK

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany