SIM900A jak zmienić firmware krok po kroku

Pokazujemy jak zmienić soft w taniej azjatyckiej wersji SIM900A aby działała w sieciach europejskich w mniej niż 5 minut. Przy okazji dowiesz się jak prawidłowo podłączyć SIM900A do konwertera USB-UART FT232RL i pokażemy jak przetestować czy mamy komunikację z modułem GSM.

Literka A w nazwie SIM900A oznacza kraje azjatyckie i bez zmiany oprogramowania nie uda nam się go sparować z europejskim operatorem.

Potrzebne nam będzie:

Aby zobaczyć jak podpiąć prawidłowo konwerter do modułu GSM zobacz Video Poradnik na naszym kanale YouTube:

Podpinamy konwerter do modułu w następujący sposób:

  • TX -> RXD 5V
  • RX -> TXD 5V
  • VCC -> VCC
  • GND -> GND

Pamiętamy aby przestawić zworkę na konwerterze FT232RL w pozycję 5V ponieważ moduł SIM900A jest prądożerny i na mniejszym napięciu mogą wystąpić problemy.

na zielono zaznaczono piny, które należy połączyć z konwerterem

Po prawidłowym spięciu ze sobą obu modułów przychodzi kolei na sprawdzenie czy mamy łączność z modułem GSM. Gdyby nasz system nie wykrywał jakimś trafem FT232RL należy zainstalować sterowniki do pobrania pod tym adresem: https://www.ftdichip.com/Drivers/VCP.htm

Najlepiej pobrać instalkę z ostatniej kolumny zamiast samemu bawić się w instalację.

Sprawdzamy połączenie z modułem.

Do tego celu uruchamiamy ArduinoIDE, wybieramy w zakładce Narzędzia -> Port – nasz konwerter spięty z SIM900A i uruchamiamy serial monitor.

Pamiętamy aby przestawić na dole znaki linii: „Zarówno NL i CR”

Wpisujemy „AT” i klikamy wyślij, jeśli moduł wyśle nam odpowiedź OK oznacza to, że wszystko zostało prawidłowo podpięte i nawiązana została komunikacja.

Powinniśmy też sprawdzić wersje sotu jaki aktualnie jest wgrany komendą AT+CGMR , jesli otrzymamy z końcówką 32 wgrywamy soft z paczki z końcówką 32 jeśli 64 odpowiedni soft z końcówką 64.

Zmiana firmware’u

Jeżeli jeszcze nie pobrałeś paczki z programem do wgrania nowego frimware’u i samym firmwarem możesz zrobić to klikając TUTAJ.

Odpalamy program SimCom z wypakowanego Archiwum, a w nim klikamy browse i wybieramy z wypakowanych plików soft z końcówką 32 lub drugi przeznaczony dla wersji 64 w zależności jaki wcześniej mieliśmy zainstalowany soft.

Kolejno wybieramy port, na którym jest podpięty nasz konwerter (zapewne inny niż na screenie) i ustawiamy prędkość transmisji taką jak na screenie i klikamy START.

Po chwili powinien się pokazać komunikat ” Please power up the target”

  • w tym momencie należy zresetować SIM900A – według mnie najprościej będzie zewrzeć na chwilę pin reset i gnd umieszczone na płytce jak na poniższym zdjęciu.

Wtedy powinien się rozpocząć proces wgrywania softu, który może potrwać około 5 minut. Jeżeli przez dłuższy okres nic się nie dzieje cierpliwie czekamy – w końcu ruszy.

Komunikat „Download done” wskazuje na koniec wgrywania. Teraz tylko odpinamy i wpinamy z powrotem zasilanie i gotowe – mamy działający w naszym kraju moduł GSM w cenie sporo niższej niż wersja europejska SIM900.

Subskrybujcie nasz kanał YouTube oraz wpadajcie na bloga. W kolejnym artykule pokażemy jak za pomocą komend AT wpisać PIN do karty sim, wykonać połączenie lub odczytać smsa.

Zachęcamy do zakupów na naszym sklepie internetowym SKLEP Z ELEKTRONIKĄ ELEKTROWEB

Zapewniamy wsparcie do każdego zakupionego produktu.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany