Regulator temperatury REX C-100 Instrukcja jak podłączyć i skonfigurować?

W naszym sklepie sprzedajemy sterownik zasilany napięciem 230 VAC więc zwyczajnie podpinamy kabel do gniazdka i już gotowy jest do pracy.

W naszym sklepie znajdziecie Państwo regulator PID REX C100 popularny w zastosowaniach przemysłowych i domowych ze względu na swoją przystępną cenę . We wpisie pokażemy jak podpiąć wersję z wbudowanym przekaźnikiem oraz tą przeznaczoną do współpracy z przekaźnikiem półprzewodnikowym SSR. Wyjaśnimy jak poruszać się po menu, która pozycja w menu co oznacza oraz pokażemy jak dostać się do ukrytych menu. Zapraszamy do lektury!

Występuje również wersja zasilana napięciem DC 12V tutaj przy podłączeniu należy zwrócić uwagę na polaryzację i podpiąć odpowiednio + i – Pomocna przy montażu okazuje się naklejka z boku obudowy:

sprawdź jaką wersję posiadasz odczytując oznaczenia z etykiety

Jeżeli ustalimy jaką wersję regulatora posiadamy przychodzi czas na odpowiednie podpięcie kabli. Port 1,2 to wyprowadzenia na zasilanie tutaj mocujemy kabel idący do gniazdka lub zasilacz jeżeli posiadamy wersję na 12V. Kolejna w zależności czy posiadamy:

 • model z wbudowanym przekaźnikiem – wtedy port 3 i 5 na przekaźniku to obwód zamknięty i wpięcie tam grzałki oznacza że jest cały czas włączona, a moduł będzie ją wyłączał. Wpięcie jej na port 3 i 4 będzie skutkował tym, że regulator będzie grzałkę załączał – to chyba najpopularniejsze ustawienie
 • model z wyjściem ma przekaźnik SSR – wpinamy odpowiednio w port 4 i 5 i prowadzimy do + i – na wejściu przekaźnika SSR tak jak pokazano na poniższym schemacie.
jak podłączyć REX C100

W porty 9 i 10 podpinamy termoparę.

Przy uruchomieniu REX C100 sam wykrywa jaka temopara jest podpięta oraz pokazuje w jakich jednostkach wyrażana jest temperatura domyślnie pokazuje C co oznacza stopnie Celcjusza.

Po uruchomieniu mamy 2 wyświetlacze górny PV i dolny SV : ten u góry pokazuję temperaturę aktualną, a dolny SV temperaturę zadaną – czyli tą jaką ma starać utrzymać się nasz kontroler.

Pojedyncze przyciśnięcie SET przenosi nas do ustawień temperatury zadanej – tutaj strzałkami góra dół zmieniamy cyfry w segmencie a strzałką w bok < zmieniamy segment. Aby zatwierdzić znów wciskamy krótko SET.

Nie chce Ci się czytać? Kliknij i zobacz naszą VIDEO INSTRUKCJE:

Kolejny krok to wejście do menu ustawień, aby dostać się do MENU głównego trzymamy 5 sekund przycisk SET.

Krótko o kolejnych funkcjach menu:

 • ALM1 – ustawiamy przy jakiej temperaturze zapala się kontrolka alarmowa z boku wyświetlacza
 • ALM2 – ustawiamy przy jakiej temperaturze zapala się 2 kontrolka alarmowa z boku wyświetlacza
 • ARU – autokalibracja – regulator na podstawie zmian temperatury sam postara się dobrać parametry (uwaga – nie zadziała jeżeli zmiany są mniejsze bądź równe stopień w ciągu minuty)
 • P – Proporcjonalność – ustawiamy w zakresie od 0 do 30 (Gdy zakres proporcjonalności jest zawężany, sygnał regulacyjny silnie zmienia się przy nawet niewielkich zmianach wartości regulowanej. Polepsza się rezultat regulacji i zmniejsza -błąd regulacji.
 • I – czas Całkowania w sekundach ( im mniejsza wartość tym szybciej zostanie osiągnięta zadana temperatura ale też jej wartość zostanie sporo przeregulowana)
 • d – czas różniczkowania w sekundach (zwiększenie czasu różniczkowania sprawia, że działanie korekcyjne jest mocniejsze, a odpowiedź na szybką zmianę wartości regulowanej jest szybsza)
 • Ar – (wind-up) – jest to własność wstrzymująca działanie całkujące gdy regulowana wielkość jest w zakresie proporcjonalności. Wyrażany w % i regulowany w zakresie od 0 do 100
 • r – cykl pracy w sekundach
 • oH – ustawienie histerezy
 • SC – kalibracja wartości PV – podając tutaj liczbę dodatnią lub ujemną skorygujemy wskazanie na górnym wyświetlaczu aktualnej temperatury
 • LCK – kontrola dostępu ustawień regulatora: –ustawiając 001 możemy zmieniać ALM1,ALM2,SV; -ustawiając 011 możemy zmieniać tylko SV; ustawiając 111 – nie możemy zmienić nic.

Aby dostać się do zaawansowanego menu ustawień należy:

 • w menu LCK – ustawić 100, kolejno przyciskiem set przewinąć całe menu aż znów wrócimy do LCK.
 • w LCK trzymamy przycisk < oraz SET (zaczynamy od trzymania < ) przez 5 sekund
 • Pojawia się na górnym wyświetlaczu napis CODE -> teraz w zależności czy ustawimy 000 czy 001 dostaniemy się do 2 różnych menu.
 • Aby zatwierdzić w CODE przejście do wybranego MENU robimy jak w 2 punkcie i trzymamy < oraz SET

Poniżej przedstawiamy schemat opracowany przez ACSE Sp. z o. o. pomoże on w regulacji konkretnych parametrów waszego regulatora. Jeżeli ktoś jest zainteresowany bardziej wnikliwym opisem działania regulatora PID odsyłamy do ich profesjonalnego artykułu -> https://acse.pl/regulatory-temperatury/

Kompletny wykaz zaawansowanych ustawień można znaleźć w instrukcji obsługi, którą możecie pobrać TUTAJ instrukcja obsługi REX C100 po polsku

Opisywany regulator temperatury REX C-100 możecie zakupić w naszym sklepie pod tym linkiem:

Zachęcamy do zapisania się do newslettera – dzięki temu zgarniesz rabat na swoje zakupy i jako pierwszy dowiesz się o nowościach w naszym sklepie!

NEWSLETTER: https://elektroweb.pl/newsletter.php

4 Comments

Zostaw komentarz

 1. Michal
  Odpowiedz

  Witaj ,mam problem bo moj wyswietlacz u gory pokazuje Su i zadna wartosc pomiedzy 0 a 450 (co jest maksymalna mozliwa wartoscia) nie jest zatwierdzona i wyskakuje error – co robic ? Pomóż prosze

 2. Stanisław
  Odpowiedz

  Na schemacie nie pokazano gdzie podłączyć element grzejny. Uprzejmie proszę o informacje.

 3. Piotr
  Odpowiedz

  Witam wszystkich
  Gdzie powinien być podłączony element grzejny bo tego nie ma w opisie ?

  1. admin
   Odpowiedz

   Panie Piotrze, tak jak na schemacie jeśli REX jest na przekaźnik SSR to na złączach przekaźnika, jesli wersja z wbudowanym przekaźnikiem to w zależności od tego jak ma działać układ w NO/COM lub NC/COM

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany