Regulator temperatury REX C-100 Instrukcja jak podłączyć i skonfigurować?

W naszym sklepie sprzedajemy sterownik zasilany napięciem 230 VAC więc zwyczajnie podpinamy kabel do gniazdka i już jest gotowy do pracy.

Regulator temperatury typuPID REX C100 jest popularny w zastosowaniach przemysłowych i domowych ze względu na swoją przystępną cenę . We wpisie pokażemy jak podpiąć wersję z wbudowanym przekaźnikiem oraz tą przeznaczoną do współpracy z przekaźnikiem półprzewodnikowym SSR. Wyjaśnimy jak poruszać się po menu, która pozycja w menu co oznacza oraz pokażemy jak dostać się do ukrytych menu. Zapraszamy do lektury!

Występuje również wersja zasilana napięciem DC 12V tutaj przy podłączeniu należy zwrócić uwagę na polaryzację i podpiąć odpowiednio + i – Pomocna przy montażu okazuje się naklejka z boku obudowy:

sprawdź jaką wersję posiadasz odczytując oznaczenia z etykiety

Jeżeli ustalimy jaką wersję regulatora posiadamy przychodzi czas na odpowiednie podpięcie kabli. Port 1,2 to wyprowadzenia na zasilanie tutaj mocujemy kabel idący do gniazdka lub zasilacz jeżeli posiadamy wersję na 12V. Kolejna w zależności czy posiadamy:

 • model z wbudowanym przekaźnikiem – wtedy port 3 i 5 na przekaźniku to obwód zamknięty i wpięcie tam grzałki oznacza że jest cały czas włączona, a moduł będzie ją wyłączał. Wpięcie jej na port 3 i 4 będzie skutkował tym, że regulator będzie grzałkę załączał – to chyba najpopularniejsze ustawienie
 • model z wyjściem ma przekaźnik SSR – wpinamy odpowiednio w port 4 i 5 i prowadzimy do + i – na wejściu przekaźnika SSR tak jak pokazano na poniższym schemacie.
jak podłączyć REX C100

W porty 9 i 10 podpinamy termoparę.

Przy uruchomieniu REX C100 sam wykrywa jaka temopara jest podpięta oraz pokazuje w jakich jednostkach wyrażana jest temperatura domyślnie pokazuje C co oznacza stopnie Celcjusza.

Po uruchomieniu mamy 2 wyświetlacze górny PV i dolny SV : ten u góry pokazuję temperaturę aktualną, a dolny SV temperaturę zadaną – czyli tą jaką ma starać utrzymać się nasz kontroler.

Pojedyncze przyciśnięcie SET przenosi nas do ustawień temperatury zadanej – tutaj strzałkami góra dół zmieniamy cyfry w segmencie a strzałką w bok < zmieniamy segment. Aby zatwierdzić znów wciskamy krótko SET.

Nie chce Ci się czytać? Kliknij i zobacz naszą VIDEO INSTRUKCJE:

Kolejny krok to wejście do menu ustawień, aby dostać się do MENU głównego trzymamy 5 sekund przycisk SET.

Krótko o kolejnych funkcjach menu:

 • ALM1 – ustawiamy przy jakiej temperaturze zapala się kontrolka alarmowa z boku wyświetlacza
 • ALM2 – ustawiamy przy jakiej temperaturze zapala się 2 kontrolka alarmowa z boku wyświetlacza
 • ARU – autokalibracja – regulator na podstawie zmian temperatury sam postara się dobrać parametry (uwaga – nie zadziała jeżeli zmiany są mniejsze bądź równe stopień w ciągu minuty)
 • P – Proporcjonalność – ustawiamy w zakresie od 0 do 30 (Gdy zakres proporcjonalności jest zawężany, sygnał regulacyjny silnie zmienia się przy nawet niewielkich zmianach wartości regulowanej. Polepsza się rezultat regulacji i zmniejsza -błąd regulacji.
 • I – czas Całkowania w sekundach ( im mniejsza wartość tym szybciej zostanie osiągnięta zadana temperatura ale też jej wartość zostanie sporo przeregulowana)
 • d – czas różniczkowania w sekundach (zwiększenie czasu różniczkowania sprawia, że działanie korekcyjne jest mocniejsze, a odpowiedź na szybką zmianę wartości regulowanej jest szybsza)
 • Ar – (wind-up) – jest to własność wstrzymująca działanie całkujące gdy regulowana wielkość jest w zakresie proporcjonalności. Wyrażany w % i regulowany w zakresie od 0 do 100
 • r – cykl pracy w sekundach
 • oH – ustawienie histerezy
 • SC – kalibracja wartości PV – podając tutaj liczbę dodatnią lub ujemną skorygujemy wskazanie na górnym wyświetlaczu aktualnej temperatury
 • LCK – kontrola dostępu ustawień regulatora: –ustawiając 001 możemy zmieniać ALM1,ALM2,SV; -ustawiając 011 możemy zmieniać tylko SV; ustawiając 111 – nie możemy zmienić nic.

Aby dostać się do zaawansowanego menu ustawień należy:

 • w menu LCK – ustawić 100, kolejno przyciskiem set przewinąć całe menu aż znów wrócimy do LCK.
 • w LCK trzymamy przycisk < oraz SET (zaczynamy od trzymania < ) przez 5 sekund
 • Pojawia się na górnym wyświetlaczu napis CODE -> teraz w zależności czy ustawimy 000 czy 001 dostaniemy się do 2 różnych menu.
 • Aby zatwierdzić w CODE przejście do wybranego MENU robimy jak w 2 punkcie i trzymamy < oraz SET

Poniżej przedstawiamy schemat opracowany przez ACSE Sp. z o. o. pomoże on w regulacji konkretnych parametrów waszego regulatora. Jeżeli ktoś jest zainteresowany bardziej wnikliwym opisem działania regulatora PID odsyłamy do ich profesjonalnego artykułu -> https://acse.pl/regulatory-temperatury/

Kompletny wykaz zaawansowanych ustawień można znaleźć w instrukcji obsługi, którą możecie pobrać TUTAJ instrukcja obsługi REX C100 po polsku

Opisywany regulator temperatury REX C-100 możecie zakupić w naszym sklepie pod tym linkiem:

 • regulator temperatury REX C-100
 • zestaw Regulator REX C100 + przekaźnik SSR + termopara

Zachęcamy do zapisania się do newslettera – dzięki temu zgarniesz rabat na swoje zakupy i jako pierwszy dowiesz się o nowościach w naszym sklepie!

NEWSLETTER: https://elektroweb.pl/newsletter.php

22 Comments

Zostaw komentarz

 1. Michal
  Odpowiedz

  Witaj ,mam problem bo moj wyswietlacz u gory pokazuje Su i zadna wartosc pomiedzy 0 a 450 (co jest maksymalna mozliwa wartoscia) nie jest zatwierdzona i wyskakuje error – co robic ? Pomóż prosze

 2. Stanisław
  Odpowiedz

  Na schemacie nie pokazano gdzie podłączyć element grzejny. Uprzejmie proszę o informacje.

 3. Piotr
  Odpowiedz

  Witam wszystkich
  Gdzie powinien być podłączony element grzejny bo tego nie ma w opisie ?

  1. admin
   Odpowiedz

   Panie Piotrze, tak jak na schemacie jeśli REX jest na przekaźnik SSR to na złączach przekaźnika, jesli wersja z wbudowanym przekaźnikiem to w zależności od tego jak ma działać układ w NO/COM lub NC/COM

 4. Tomasz
  Odpowiedz

  Witam Mam problem z ustawieniem temperatury na regulatorze.Na dole ustawiam 100 i albo spada temperatura,albo jest duzo za wysoka. Co jest przyczyną?

  1. admin
   Odpowiedz

   Dzień dobry, w tym wypadku należy według grafu w artykule: zwiększyć wartość proporcjonalności P, zwiekszyć czas zdwojenia I, oraz zmniejszyć C oraz ARW. Trzeba też upewnić się, ze czujnik temperatury jest w dobrym miejscu, może jego usytuowanie jest problemem.

 5. Miroslaw
  Odpowiedz

  Regulator pokazuje zawyżona temperature.Gorny wyświetlacz zamiast pokazywać ok.23″ pokazuje ponad 80.Co jest nie tak?

  1. admin
   Odpowiedz

   Pewnie jest wybrana zła termopara. Należy sprawdzić czy w REX C-100 wybrano dobry typ termopary i po poprawnym ustawieniu wykalibrować temperaturę w menu ustawień

 6. Robert
  Odpowiedz

  Jak ustawić regulator aby działał w najprostszy możliwy sposób w sterowaniu wentylatorem tzn. gdy zadana temperatura zostanie przekroczona np. 150C ma włączyć wentylator, gdy spadnie poniżej 150C ma go wyłączyć bez żadnych opóźnień wyliczeń itp.. na dzień dzisiejszy gdy temperatura jest w okolicach zadanej przekaźnik co chwilę się włącza i wyłącza.

  1. admin
   Odpowiedz

   Na tym właśnie polega magia regulatorów PID, że dokładnie starają się utrzymać temperaturę w ryzach. Do takiego ustawiania na zasadzie histerezy nie trzeba rexa tylko jakiś zwykły natańszy regulator temperatury. Jeśli jednak chce Pan go wykorzystać tak jak opisał to należy w menu ustawić histereze.

   1. Tomek
    Odpowiedz

    Witam
    W menu (Tabela 4 ) nie mam parametru „oH” , jak więc zmienić histerezę ?
    Drugie pytanie – co znaczy skrót ” ARW ” użyty w tabeli REGULACJA PID – zwiększ/zmniejsz ARW ?
    Pozdrawiam

 7. Robert
  Odpowiedz

  Jak zmienić typ termopary

  1. admin
   Odpowiedz

   Dzień dobry, w zależności od tego jaką wersję REXa Pan posiada należy wejść do menu ustawień czyli „setting menu” i tam wybrać Sn i następnie wedle symbolu w instrukcji na 2 stronie z tabeli w prawym górnym rogu wybrać symbol odpowiedniej termopary i taki wybrać na regulatorze.
   Instrukcja do pobrania na naszym sklepie w zakładce produktu: https://elektroweb.pl/regulatorytermostaty/362-regulator-temperatury-rex-c100-termostat-SSR-5904162806553.html

 8. Piotr
  Odpowiedz

  Witam. Jeśli kupię rexa z wbudowanym przekaźnikiem to czy pociągnie grzałkę 2000 VAT? Gdzieś przeczytałem, ale nie wiem czy dobrz, że max opór to 1500vat. Jak to w końcu jest? Pozdrawiam

  1. admin
   Odpowiedz

   Ile rexów na rynku tyle różnych specyfikacji. Nasz rex z wbudowanym przekaźnikiem obsługuje maksymalną moc urządzenia do 2500W

  2. admin
   Odpowiedz

   Rex z naszej oferty wytrzymuje do 2500 Wat

 9. Marcin
  Odpowiedz

  Mam RKC rex-100 bez ssr i po podłączeniu wentylatora do zacisków 3 i 4 jak w schemacie, wentylator na 230v nie pracuje. Na zaciskach nie ma napięcia.
  Czy trzeba robić mostek z napięciem ?
  Chciałbym też by regulator działał w najprostszy sposób. Jak wyżej. Załącza przy zadanej temp i wyłącza gdy spadnie poniżej. Czy sama histereza wystarczy??
  Proszę nie pisać o najtańszych termoregulatorach gdyż mają mały zakres temperatur. I to je wyklucza.

  1. admin
   Odpowiedz

   zgadza się to tylko złącze przekaźnikowe napięcie trzeba tam podać osobno, te styki jedynie zamykają obwód

 10. Marek
  Odpowiedz

  Witam,
  Jakie ustawienia zastosować aby regulator rex c100 grzał cały czas – chodzi mi o to, aby dopiero po osiągnięciu zadanej temperatury wyłączył się. Teraz działa przerywanie,

 11. Sebaxx322
  Odpowiedz

  Witam, posiadam rexa z wbudowanym przekaźnikiem, pytanie gdzie podłączyć to zasilanie żeby podłączone urządzenie działało i czy trzeba tam podłączyć też neutralny, czy on może iść z kostki bezpośrednio do grzałki?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany